Son Dakika
21 Kasım 2017 Salı

Sultanahmet’te yürekleri yakan hain saldırı!.

13 Ocak 2016 Çarşamba, 05:35

Sultanahmet’te yürekleri yakan hain saldırı
›› Turizmin kalbi Sultanahmet dün sabah saatlerinde canlı bomba dehşetiyle sarsıldı. Sultanahmet Meydanı’nı gezen Alman turist grubunun arasına dalan Suriye uyruklu terörist, üzerindeki bombayı patlattı. Saldırıda 10 turist hayatını kaybetti, 15 kişi de yaralandı

›› Uzak semtlerden de duyulan patlama sonrası Sultanahmet’te büyük panik yaşandı. Olay yerine çok sayıda polis, ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Canlı bombanın 28 yaşındaki Suudi Arabistan doğumlu terörist olduğu belirlenirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldıİstanbul’un dünyaca ünlü tarihi ve turistik merkezi Sultanahmet dün bombalı saldırı dehşetine sahne oldu. Sultanahmet Meydanı’ndaki Dikilitaş’a (Thutmosis Obeliski) saat 10.20 sıralarında gelen Suriye uyruklu canlı bomba, turist kafilesinin arasına dalarak üzerindeki bombayı patlattı. Saldırıda 8’i Alman, biri Güney Kore, biri Peru vatandaşı olmak üzere 10 turist hayatını kaybederken, 3’ü ağır 15 kişi de yaralandı.

Patlamada hayatını kaybedenlerin isimleri şöyle açıklandı: Gerhard Günther Höppner, Steffen Höppner, Rudolf Krollman, Hiltrud Krollman, Karin Erika Franke-Dütz, Rüdiger Karl Faber, Marianne Faber, Gernot Eike Mildner, Adolf Jurgen Glorius, Rudiger Becker.Ölenlerin Almanya merkezli ‘Lebenslust Tur’la İstanbul-Dubai-Abu Dabi turuna çıkan kafilede yer alan turistler olduğu ve İstanbul gezisinin ilk noktasında saldırıya maruz kaldıkları öğrenildi. Turistlerin rehberi Sibel Şatıroğlu da patlamada yaralandı. Canlı bomba saldırısını 28 yaşındaki Suudi arabistan doğumlu teröristin gerçekleştirdiği belirlendi.

Grubun arasına daldı ve…

Turizmin kalbi Sultanahmet dün turistleri hedef alan canlı bomba saldırısıyla sarsıldı. Alman turist kafilesi dün Sabah saatlerinde Dikilitaş’ın çevresinde tarihi sütunla ilgili bilgi alırken, canlı bomba grubun yanına yaklaştı. 28 yaşındaki Suudi Arabistan doğumlu teröristin, grubun içine girer girmez kendini patlatması sonucu ortalık kan gölüne döndü.

Şiddeti nedeniyle kilometrelerce uzaklıktaki ilçelerden dahi duyulan patlama sonrası, sağlık ve güvenlik ekipleri teyakkuza geçti. Bölgeye ambulans, itfaiye ve çok sayıda polis ekibi sevk edilirken, yaralılar yapılan ilk müdahalenin ardından hızla Çapa, Cerrahpaşa, Samatya, Haseki ve Bezmialem Valide Sultan hastanelerine sevk edildi.

Patlamanın ardından Sultanahmet Meydanı ve çevresi güvenlik barikatıyla çevrildi. Polis meydana çıkan bütün yollarda güvenlik önlemi alırken, basın mensuplarının da meydana girişine izin verilmedi. Polis ekipleri, Sultanahmet tramvay durağından itibaren yolu kesti, bir polis helikopteri de havadan olay yerinin üzerinde uçuş yaptı. Saldırının ardından İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan da olay yerine gelerek bölgede inceleme yapan polislerden bilgi aldı. Patlamayla birlikte bölgeye giden bir polis aracı da Beyazıt Tramvay durağı yakınında kaldırıma çarptı. Çarpmanın etkisiyle yan yatan aracı müdahale eden vatandaşlar çevirdi. Araçtaki polislerin olayı hafif sıyrıklarla atlattığı öğrenildi.

Suudi Arabistan doğumlu

Öte yandan İstanbul Valiliği, patlamada 10 kişinin öldüğünü, 15 kişinin de yaralandığını açıkladı. Valilik, patlamanın nedeni, patlayıcının cinsi, olayın fail veya failleri hakkındaki incelemelerin sürdürüldüğünü açıklarken, ilerleyen saatlerde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan patlamanın canlı bomba saldırısı sonucu yaşandığını ve canlı bombanın Suriye uyruklu olduğunu belirtti. DHA ise saldırıyı Suudi Arabistan doğumlu teröristin gerçekleştirdiğini, polisin Eylül 1988 doğumlu teröristin tüm bağlantılarını ortaya çıkarmaya yönelik geniş çaplı operasyonlara başladığını duyurdu.

Ölenlerin 9’unun Almanya vatandaşı olduğu öğrenilirken, saldırıya maruz kalan turist kafilesinin de Alman tur şirketi Lebenslust vasıtasıyla Türkiye’ye geldikleri belirtildi. Firmanın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, İstanbul aslında kafile için durak nokta. 10 gün süreli 1500 euroluk turda kafilenin İstanbul’da sadece 1 günlük turu öngörülüyor, diğer 8 gün ise Dubai ve Abu Dabi’de geçiriliyor.

Önceki gün gelmişler

İstanbul turunda Sultanahmet’teki tarihi mekanların ziyaret edileceği bilgisi de sitede yer alıyor. Grubun bu tur uyarınca önceki gün İstanbul’a geldikleri ve Beyoğlu Tünel’deki Manesol Otel’e yerleştikleri belirlenirken, Tura Turizm aracılığıyla sabah 09.30’da otelden çıkan 33 kişilik kafile, kendilerini bekleyen otobüse binerek Sultanahmet’e gitmiş. Kafilenin Sultanahmet gezisindeki başlangıç noktasının da Sultanahmet Meydanı ve patlamanın yaşandığı Dikilitaş olduğu öğrenildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz