Son Dakika
21 Kasım 2017 Salı

DEAŞ’lı yabancılar Türkiye’ye kaçıyor!

28 Nisan 2017 Cuma, 06:41

DEAŞ güç ve toprak kaybettikçe, yabancı savaşçıların da tek tek kaçtığı ortaya çıktı. Guardian’ın haberine göre örgütteki yabancılar ülkelerine dönmek için Türkiyİngiliz Guardian gazetesinde yer alan özel haberde, 2013’ten bu yana DEAŞ örgütüne katılmak üzere Suriye’ye giden Batılıların, örgütten kaçmaya başladığı ve Türkiye sınırında teslim oldukları belirtildi. Haberde özetle şu ifadeler yer aldı: DEAŞ Suriye ve Irak’ta toprak kaybetmeye devam ettikçe bugüne kadar örgüte katılmış olan yabancı savaşçılar da kaçıp ülkelerine dönmenin yollarını arıyor. DEAŞ’ı terk eden çok sayıda yabancı savaşçı, Suriye sınırından Türkiye’ye geçmeye çalışıyor.

Son olarak en az iki İngiltere vatandaşı ile bir ABD vatandaşı sınırda Türk askerlerine teslim oldu. Guardian’a bilgi veren Türk yetkililer, Londra’da yaşarken 2015 yılında Kıbrıs’a giden ve ardından da kendisinden haber alınamayan Stefan Aristidou’nun, İngiltere vatandaşı eşi ve ABD vatandaşı Paul Kleman’la birlikte Kilis’te teslim olduğunu açıkladı. Türkiye’de gözaltında tutulan 20’li yaşlarındaki Aristidou, Türk yetkililere verdiği ifadesinde Suriye’ye savaşmak için değil, ‘hilafet’ topraklarında yaşamak için gittiğini söyledi. Son iki yıldır El Bab ve Rakka’da yaşadığı sanılan Aristidou’nun Bangladeş asıllı İngiltere vatandaşı eşi ise serbest bırakılmış. Türk savcılar, Aristidou ve ABD vatandaşı Paul Kleman’ın 7 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasını talep ediyor.

‘Her şey aldatmaca’

Türk askerine teslim olan diğer yabancı DEAŞ militanı Paul Kleman ise Florida Eyaleti’nde evlenip boşandıktan sonra Müslüman olmuş ve 2011’de Mısır’a yerleşerek burada ikinci bir evlilik yapmış. Mısırlı eşinden de boşanan Kleman, Dubai’ye yerleşerek Suriyeli bir kadınla evlenmiş. Kleman’ın ABD’deki ailesi, oğullarının üç çocuğunun olduğunu söylüyor ve Suriye’ye gitmeden önce Dubai’de bir okulda bilgi-işlem uzmanı olarak çalıştığını anlatıyor. Kleman’ın ailesi, oğullarının Suriye’ye gittikten sonra DEAŞ’ın ‘gerçek yüzünü’ gördüğünü, her şeyin ‘bir aldatmacadan ibaret olduğunu’ anlattığını ifade ediyor. Kleman’ın bir süredir Türkiye’deki ABD Büyükelçiliği ile temasta olduğunu da ifade eden aile, FBI’ın oğulları hakkında incelemeler yürüttüğünü anlatıyor.e’ye teslim oluyor…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz