Son Dakika
20 Ekim 2017 Cuma

Cizre ve Sur’da PKK çökertildi!..

23 Aralık 2015 Çarşamba, 05:32

Terör örgütü PKK ve örgütün gençlik yapılanması YDG-H’nın Güneydoğu’da bazı ilçelerdeki yerleşim birimlerinden temizlenmesine yönelik başlatılan kapsamlı iç güvenlik harekatı sürüyor. Jandarma özel harekât ile polis özel harekât timlerinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı komando ve zırhlı birliklerin desteği ile bir haftadır kesintisiz yürüttüğü müşterek operasyonlar; Şırnak’ın Cizre ilçesiyle Diyarbakır Sur’da yoğunlaştı. Güvenlik güçlerinin önemli ölçüde temizlediği Sur’da, PKK’lıların sokakları kameralarla gözetledikleri görüntü izleme merkezi çökertildi. Cizre’de tespit edilen telsiz konuşmalarından örgüte bağlı unsurlar arasında paniğin başladığı ve itaatsizliklerin ortaya çıktığı anlaşıldı. Bir terörist, içinde askerlerin yanı sıra çocukların da bulunduğu bir binayı ağır silahla vurması için emir veren grup liderine, “Bunlar çocuk, ne yapıyoruz biz? Kendi çocuklarımızı mı vuracağız? Ben yokum heval. Benden buraya kadar” diyerek iKesintisiz operasyon
Kesintisiz olarak sürdürülen operasyonlar, Cizre ile Sur’da yoğunlaştı. Cizre’de son bir hafta içinde 103, Sur da ise 15 terörist öldürüldü. Yaklaşık 20 gündür sokağa çıkma yasağının uygulandığı Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, terör örgütünün mevzilendiği sokak ve barınma noktalarının önemli bölümü denetim altına alındı. Teröristlerin üs olarak kullandığı evlerin fotoğrafları da çekildi. Fotoğraflarda; teröristlerin duvarları delerek ateş mazgalları haline getirdiği görülüyor.

Görüntü izleme merkezi
Bir evde ise görüntü izleme merkezi oluşturulduğu görüldü. Teröristlerin sokağa yerleştirdikleri kameralarla, güvenlik güçlerinin gelişini gözetledikleri ortaya çıktı.

Ayrıca kaldırım taşları altına yerleştirilmiş el yapımı patlayıcılar ve sokaklardaki tuzaklamalar dikkat çekti. Evlerde roket mühimmatı ele geçirilirken, mevzilerin uzaktan gösetlemeye karşı perdelerle perdelendiği de ortaya çıktı. PKK’lı grupların mevziye dönüştürdüğü harap hallerdeki evlerdeki, fotoğraflara yansıyan evlerini terketmek zorunda kalanların özel eşyaları ise izleyenlerde burukluğa neden oldu.

Cizre’de telsiz konuşmaları
Cizre’de ilçenin belirli mahallelerinde gizlenen terör gruplarının kendi aralarındaki telsiz konuşmaları kayda alındı. Konuşmalar, panik atmosferinin oluştuğu ve grup liderlerine karşı itaatsizliklerin başladığını ortaya koydu. Cizre’de, terörist gruplar arasındaki bazı telsiz görüşmeleri şöyle:syan etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz