Son Dakika
23 Ekim 2017 Pazartesi

Adıyaman’da Elektronik Tebligat Büyük Tasarruf Sağlayacak

17 Aralık 2015 Perşembe, 14:26

Defterdar Orhan Mutluay, her yıl milyonlar tebligatın mükelleflere iadeli taahhütlü posta yoluyla gönderildiğini, bunun hem kağıt israfına, hem de binlerce Liralık harcamaya neden olduğunu vurguladı.

Yeni uygulama ile büyük bir tasarruf sağlanacağını kaydeden Orhan Mutluay, “Vergi dairelerince düzenlenen ve mükellefler ile diğer muhataplarına 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre tebliği gereken evrakların 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren Gelir İdaresi Başkanlığı ile elektronik ortamda tebliği edilmesi zorunluluğu getirilmektedir.

Bu kapsamda, kurumlar vergisi, ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlar. Kazançları basit usulde tespit edilenlerle gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler hariç ayrıca isteğe bağlı olarak kendilerine elektronik tebligat yapılmasını talep edenler girmektedir.

Mükellefler, bizzat veya kanuni temsilcileri vasıtasıyla yada elektronik tebligat sistemi ile ilgili işlemleri yapmaya yönelik özel yetki içeren noterde verilmiş vekaletnameyle yetkili kılınan kişiler aracılığıyla vergi dairesine verilecekleri elektronik talep bildirimine istinaden elektronik tebligat adresi edinebilecekler.

Elektronik tebligat bildirimini süresinde, vergi dairesine beyan etmekle, beyan edilen bilgilerde meydana gelecek değişiklikleri öncesinde veya en geç değişiklik tarihinde vergi dairesine bildirmekle sorumludurlar. Getirilen yükümlülüklere uymamaları halinde V.U.K’nun mükerrer 355 maddesindeki özel usulsüzlük cezası uygulanacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz